Wink - en to sv translation catalogue (558 entries)

en: dstrAboutDlgText1
sv: Wink 2.0 build 400 (c) 2000-2006 Satish Kumar S

en: dstrAboutDlgThanks
sv: Special thanks to Bent Moller Madsen for helping with the samples and help file, and to all the beta testers.
    
    Wink uses the wonderful wxWidgets and Antigrain packages.

en: dstrAudioEditor
sv: Audio Editor

en: dstrCBIText1
sv: &Fyll med solid färg

en: dstrCBIText2
sv: Bild&dimensioner

en: dstrCBIText3
sv: Fyll med &färg

en: dstrCBIText4
sv: Ö&ppna bildfil

en: dstrCCADText1
sv: &Redigera

en: dstrCCADText2
sv: Skapa &ny

en: dstrCCADText3
sv: Skapa &kopia

en: dstrCCADText4
sv: &Radera

en: dstrCCADText6
sv: Standard:

en: dstrCCDText1
sv: &Standardmarkörer

en: dstrCCDText2
sv: &Användardefinerade markörer

en: dstrCCDText3
sv: &Exportera till...

en: dstrCCDText4
sv: &Importera från...

en: dstrCCDText5
sv: &Skapa kopia

en: dstrCCDText6
sv: &Radera

en: dstrCFCBDText1
sv: &Redigera

en: dstrCFCBDText2
sv: Skapa &ny

en: dstrCFCBDText3
sv: &Radera

en: dstrCFPDText1
sv: &Redigera

en: dstrCFPDText2
sv: Skapa &Ny

en: dstrCFPDText3
sv: Skapa &kopia

en: dstrCFPDText4
sv: &Radera

en: dstrCNPDText1
sv: Välj metod

en: dstrCNPDText2
sv: Windows standard &16 färger

en: dstrCNPDText3
sv: Web-säker &216 färger

en: dstrCNPDText4
sv: &Optimerad Octree

en: dstrCNPDText5
sv: &Antal färger

en: dstrCNPDText6
sv: &Endast nuvarande bild

en: dstrCNPDText7
sv: &Alla bilder

en: dstrCNPDText8
sv: Beräkna användning

en: dstrCNPDText9
sv: &Histogram + Optimerad Octree

en: dstrCPText1
sv: Du är nu igång och spelar in skärmbilder för ditt Wink projekt.
    du kan minimera detta fönster, växla till ditt program
    och spela in skärmbilder medans du arbetar i det.
    
    Välj Avsluta knappen nedan för att avsluta inspelningen.
    
    Tangentsekvenser :

en: dstrCPText2
sv: För att ta en skärmbild -

en: dstrCPText3
sv: För att starta/stoppa tidsbaserad inspelning -

en: dstrCPText4
sv: Bilder inspelade :

en: dstrCPText5
sv: För att starta/stoppa aktivitetbaserad inspelning -

en: dstrCTDText1
sv: Mall:

en: dstrCTDText2
sv: Välj en fil att förhandsvisa.........

en: dstrCapture
sv: Gudien Nytt projekt - Steg 2 av 2

en: dstrChooseBackgroundImage
sv: Välj bakgrundsbild

en: dstrChooseCallout
sv: Välj textbox

en: dstrChooseCursor
sv: Välj markör

en: dstrChooseFile
sv: Välj fil

en: dstrChooseFlashControlBar
sv: Välj Flash kontrollfält

en: dstrChooseFlashPreloader
sv: Välj Flash Preloader

en: dstrChooseGotoFrame
sv: Välj bild

en: dstrChooseShape
sv: Välj fördefinierad figur

en: dstrChooseTemplateItems
sv: Välj &mallens delar

en: dstrChooseTemplateItemsText1
sv: Bakgrundsbild

en: dstrChooseTemplateItemsText11
sv: Nästa knappens bild

en: dstrChooseTemplateItemsText12
sv: Föregående knappens bild

en: dstrChooseTemplateItemsText14
sv: Bildhastighet

en: dstrChooseTemplateItemsText15
sv: Använd palettinställningar

en: dstrChooseTemplateItemsText16
sv: Inställningar för rörelse av markör

en: dstrChooseTemplateItemsText2
sv: Bildens position

en: dstrChooseTemplateItemsText3
sv: Titel används

en: dstrChooseTemplateItemsText4
sv: Titelns font && stil

en: dstrChooseTemplateItemsText5
sv: Titelns position

en: dstrChooseTemplateItemsText6
sv: Textbox

en: dstrChooseTemplateItemsText7
sv: Textbox font && stil

en: dstrChooseTemplateItemsText8
sv: Nästa knappens position

en: dstrChooseTemplateItemsText9
sv: Föregående knappens position

en: dstrChooseTemplateToApply
sv: Välj mall som skall användas

en: dstrCreateNewPalette
sv: Skapa ny palett

en: dstrCropFrames
sv: Beskär alla bilder

en: dstrCropFramesText1
sv: Bildstorlek

en: dstrCropFramesText2
sv: Beskär till

en: dstrEAHDText1
sv: &Spara som fil...

en: dstrEAHDText2
sv: &Filetyp för bilder

en: dstrEAHDText3
sv: Not:

en: dstrEAHDText4
sv: För att visa projektet i en webbsida, välj antingen BMP,
    JPG eller PNG format i listan ovan.

en: dstrEAPSDText1
sv: &Spara som fil...

en: dstrEAPSDText2
sv: &Välj pappersstorlek

en: dstrEAPSDText3
sv: &Liggande

en: dstrEAPSDText4
sv: &Inkludera knappbilder

en: dstrEAPSDText5
sv: &Anpassa sida till bild

en: dstrEDCText1
sv: Linje&bredd

en: dstrEDCText10
sv: S&tängd

en: dstrEDCText11
sv: &Textfärg

en: dstrEDCText12
sv: F&ormer i textbox

en: dstrEDCText13
sv: Intelligent storlek&sändring

en: dstrEDCText2
sv: Linje&färg

en: dstrEDCText3
sv: Form egenskaper

en: dstrEDCText4
sv: &Gradient Fyllning

en: dstrEDCText5
sv: &Färgfyllning

en: dstrEDCText6
sv: &Start färg

en: dstrEDCText7
sv: S&lutfärg

en: dstrEDCText8
sv: Gradient &riktning

en: dstrEFCBDText1
sv: Normal

en: dstrEFCBDText10
sv: Förloppsindikator

en: dstrEFCBDText11
sv: Vänster

en: dstrEFCBDText12
sv: Höger

en: dstrEFCBDText13
sv: Miniatyr

en: dstrEFCBDText14
sv: Tom mitten

en: dstrEFCBDText15
sv: Fylld mitten

en: dstrEFCBDText2
sv: Hovrande muspekare

en: dstrEFCBDText3
sv: Nedtryckt

en: dstrEFCBDText4
sv: Visningsläge

en: dstrEFCBDText5
sv: Uppspelningsknapp

en: dstrEFCBDText6
sv: Normal

en: dstrEFCBDText7
sv: Hovrande muspekare

en: dstrEFCBDText8
sv: Nedtryckt

en: dstrEFCBDText9
sv: Pausknapp

en: dstrEFPDText1
sv: Visa &Textetikett

en: dstrEFPDText10
sv: Bakgrunds&bild

en: dstrEFPDText11
sv: Bakg&rund

en: dstrEFPDText2
sv: Text &sträng

en: dstrEFPDText3
sv: &Färg

en: dstrEFPDText4
sv: &Procent

en: dstrEFPDText5
sv: P&osition

en: dstrEFPDText6
sv: Visa förlopps&indikator

en: dstrEFPDText7
sv: &Mjuk

en: dstrEFPDText8
sv: &Outline

en: dstrEFPDText9
sv: &Teckensnitt

en: dstrEPDText1
sv: &Antal färger:

en: dstrEPDText2
sv: &Skapa ny

en: dstrEPDText3
sv: Ö&ppna

en: dstrEPDText4
sv: &Spara

en: dstrEditCallout
sv: Redigera textbox

en: dstrEditFlashControlBar
sv: Redigera Flash kontrollfält

en: dstrEditFlashPreloader
sv: Redigera Flash Preloader

en: dstrEditPalette
sv: Redigera palett

en: dstrEditShape
sv: Redigera fördefinierad figur

en: dstrExportAsHtml
sv: HTML Export alternativ

en: dstrExportAsPdf
sv: PDF Export alternativ

en: dstrExportAsPostScript
sv: PostScript Export alternativ

en: dstrFNCapFramesType1
sv: bilder / sekund

en: dstrFNCapFramesType2
sv: bilder / minut

en: dstrFNCapFramesType3
sv: bilder / timme

en: dstrFNCapType1
sv: Skärm

en: dstrFNCapType10
sv: 400 x 300 Rektangel

en: dstrFNCapType2
sv: Fönster

en: dstrFNCapType3
sv: Användardefinierad rektangel

en: dstrFNCapType4
sv: 800 x 600 Rektangel

en: dstrFNCapType5
sv: 740 x 520 Rektangel

en: dstrFNCapType6
sv: 640 x 480 Rektangel

en: dstrFNCapType7
sv: 600 x 450 Rektangel

en: dstrFNCapType8
sv: 600 x 400 Rektangel

en: dstrFNCapType9
sv: 512 x 384 Rektangel

en: dstrFNText1
sv: Storlek :

en: dstrFNText10
sv: Musklick

en: dstrFNText11
sv: Tangenttryck

en: dstrFNText12
sv: Spela in &audio

en: dstrFNText2
sv: Starta med att &spela in skärmbild

en: dstrFNText3
sv: R&egion :

en: dstrFNText4
sv: &Välj

en: dstrFNText5
sv: &Dölj Wink

en: dstrFNText7
sv: &Hastighet tidsbaserad inspelning

en: dstrFNText8
sv: Nuvarande markörposition :

en: dstrFNText9
sv: Aktivitetsbaserad inspelning vid

en: dstrFileNew
sv: Guiden Nytt projekt - Steg 1 av 2

en: dstrGUPTDText1
sv: URL som skall startas (för absoluta URL prefix med "http://")

en: dstrGUPTDText2
sv: Fönsternamn (lämna blankt för att öppna URL i nuvarande webbläsarfönster). 
    Standard HTML fönster namn är _blank, _self, _parent och _top.

en: dstrGotoURLButtonTargetDialog
sv: Ange URL som skall startas

en: dstrHKText1
sv: Tryck den tangentkombinationen som du vill använda.

en: dstrHelpAbout
sv: Om Wink...

en: dstrHotkey
sv: Välj tangentsekvens

en: dstrIDCIKText1
sv: &Lägg till

en: dstrIDCIKText2
sv: &Ta bort

en: dstrIDCIKText3
sv: Alternativ tangenter (Alt, Control och Shift) ignoreras alltid.

en: dstrInputDrivenCaptureIgnoreKeys
sv: Tangenter som skall ignoreras

en: dstrInsertFrames
sv: Infoga bilder

en: dstrInsertFramesText1
sv: &Antal bilder som skall infogas

en: dstrInsertFramesText2
sv: Infoga vad?

en: dstrInsertFramesText3
sv: Bildens dimensioner

en: dstrInsertFramesText4
sv: &Kopiera till nuvarande bild

en: dstrInsertFramesText5
sv: &Töm bild

en: dstrInsertFramesText6
sv: Ditt projekt har för närvarande inga bilder.
    
    Nya bilder infogade i projektet kommer att använda 
    de dimensioner du anger ovan.

en: dstrInsertFramesText7
sv: Infoga vart?

en: dstrInsertFramesText8
sv: &Före nuvarande bild

en: dstrInsertFramesText9
sv: &Efter nuvarande bild

en: dstrLicenseText
sv: This software is provided as-is, without any expressed or implied warranty. In no event will the author be held liable for any consequences/damages arising from the use of this software.
    
    This program and the accompanied DLLs/plugins are FREEWARE.  You can use it for personal, business, educational or any other need of yours, subject to the following restrictions:
    
    1. You may re-distribute this program as part of any free software suite/package after informing the author. If you want to re-distribute this program as part of a commercial suite you can do so only after getting the written consent of the author. ('free' here means no charge for the software, except may be a nominal charge for the media used and no charge if hosted for download on the internet)
    
    2. This notice may not be removed or altered from any distribution.
    
    3. No form of decompilation / reverse engineering / disassembling parts or whole of the software may be done.
    
    4. You may not misrepresent the origin of the software/artwork. If you are distributing the package/portions of the package, the files must be clearly indicated that they are part of DebugMode Wink software.

en: dstrPDText1
sv: Använd tid:

en: dstrPDText2
sv: Beräknad återstående tid:

en: dstrPDText3
sv: Förlopp...

en: dstrPFDText1
sv: Ö&ppna senaste projektet vid uppstart

en: dstrPFDText10
sv: Visa &bildikoner som miniatyrer

en: dstrPFDText11
sv: Sp&ara projekt före skapande av presentation

en: dstrPFDText12
sv: Lägg till &kontrollpanel till presentationen

en: dstrPFDText13
sv: &Aktivitetsbaserad inspelning

en: dstrPFDText14
sv: Snabb &komprimering vid inspelning

en: dstrPFDText15
sv: Tillåt &nya instanser när projekt öppnas från utforskaren

en: dstrPFDText16
sv: Tangenter som skall ignoreras vid aktivitetsbaserad inspelning

en: dstrPFDText17
sv: Välj &tangenter

en: dstrPFDText2
sv: Miniatyrers &bildstorlek (i pixlar)

en: dstrPFDText3
sv: Ändra kortkommando för

en: dstrPFDText4
sv: &Enskild bildinspelning

en: dstrPFDText5
sv: &Tidsstyrd inspelning

en: dstrPFDText6
sv: &Ton att spela upp efter inspelning av skärmbild

en: dstrPFDText7
sv: Sökväg till extern &HTML bläddrare (lämna blank för systemetstandard)

en: dstrPFDText8
sv: Lägg till &preloader till presentationen

en: dstrPFDText9
sv: Vä&lj

en: dstrPSDOutputFileTypes1
sv: Macromedia Flash (*.swf)

en: dstrPSDOutputFileTypes2
sv: Windows exekverbara (*.exe)

en: dstrPSDText1
sv: Fil&namn

en: dstrPSDText2
sv: Fil&typ

en: dstrPSDText3
sv: &Bildhastighet

en: dstrPSDText4
sv: &Markörens rörelse

en: dstrPSDText5
sv: Mjuk

en: dstrPSDText6
sv: Grov

en: dstrPSDText7
sv: &Använd palett (reducerar filstorleken)

en: dstrPSDText8
sv: Tillåt audio

en: dstrPreferences
sv: Inställningar

en: dstrProgressDialog
sv: Förlopp...

en: dstrProjectInfo
sv: Projekt Info

en: dstrProjectInfoText1
sv: Projektets filnamn:

en: dstrProjectInfoText2
sv: Mapp:

en: dstrProjectInfoText3
sv: Storlek bakgrund:

en: dstrProjectInfoText4
sv: Storlek bild

en: dstrProjectInfoText5
sv: Använd palett:

en: dstrProjectInfoText6
sv: Antal bilder:

en: dstrProjectSettings
sv: Projektegenskaper

en: dstrRFText1
sv: Full &storlek

en: dstrRFText2
sv: Bildstorlek

en: dstrRFText3
sv: &Alla element

en: dstrRFText4
sv: E&ndast bild och markör

en: dstrRFText5
sv: Storlekändra till &procent

en: dstrRFText6
sv: Storleksändra till &storlek

en: dstrRFText7
sv: Endast &bild

en: dstrRFText8
sv: Storleksändra vad?

en: dstrResizeFrames
sv: Storlekändra alla bilder

en: dstrSAEText
sv: Flytta alla element i alla bilder (utom 
    bakgrundsbild) med

en: dstrShiftAllElements
sv: Flytta alla elemaent

en: dstrTemplateItems
sv: &Mallens delar

en: midTextAlignCenter
sv: &Centrera

en: midTextAlignJustify
sv: &Lika marginaler

en: midTextAlignLeft
sv: &Vänsterjustera

en: midTextAlignRight
sv: &Högerjustera

en: mstrCalloutEditorHSCreatePoint
sv: &Skapa ny punkt

en: mstrCalloutEditorHSDeletePoint
sv: &Radera punkt

en: mstrCapCancelCapture
sv: Av&bryt inspelning

en: mstrCapCaptureNow
sv: Tag skärmbild nu

en: mstrCapFinishCapture
sv: A&vsluta inspelning

en: mstrCapMinimizeWindowToTray
sv: &Minimera till aktivitetsfält

en: mstrCapRestoreWindow
sv: &Återställ inspelningsfönster

en: mstrCapStartTimedCapture
sv: Starta tidsbaserad inspelning

en: mstrCapStopTimedCapture
sv: Stoppa tidsbaserad inspelning

en: mstrCapture
sv: Spela in

en: mstrEdit
sv: &Redigera

en: mstrEditCopy
sv: &Kopiera

en: mstrEditCopyMerged
sv: Kopiera &sammansatt

en: mstrEditCut
sv: K&lipp ut

en: mstrEditDelete
sv: &Radera

en: mstrEditPaste
sv: K&listra in

en: mstrEditSelectAll
sv: &Markera allt

en: mstrFile
sv: &Fil

en: mstrFileChooseLanguage
sv: Välj &språk

en: mstrFileClose
sv: &Stäng

en: mstrFileExit
sv: &Avsluta

en: mstrFileExportAsHtml
sv: Exportera som &HTML

en: mstrFileExportAsPdf
sv: Exportera som P&DF

en: mstrFileExportAsPostScript
sv: Exportera som &PostScript

en: mstrFileNew
sv: &Nytt

en: mstrFileOpen
sv: &Öppna

en: mstrFilePreferences
sv: &Inställningar

en: mstrFileSave
sv: &Spara

en: mstrFileSaveAs
sv: Spara so&m

en: mstrFileSaveCompressed
sv: Spara &komprimerat

en: mstrFileSaveProjectTemplate
sv: Spara &mall

en: mstrHelp
sv: &Hjälp

en: mstrHelpAbout
sv: &Om Wink...

en: mstrHelpTutorial1
sv: Visa övningsprojekt &1

en: mstrHelpTutorial2
sv: Visa övningsprojekt &2

en: mstrHelpUserguide
sv: &Manual

en: mstrImage
sv: &Bild

en: mstrImageChooseCallout
sv: Välj &textbox

en: mstrImageChooseCursor
sv: Välj &markör

en: mstrImageChooseGoto1Frame
sv: Välj bild för Gå till knapp &1

en: mstrImageChooseGoto2Frame
sv: Välj bild för Gå till knapp &2

en: mstrImageChooseTextFont
sv: Välj &teckensnitt för textbox

en: mstrImageCropFrames
sv: &Beskär alla bilder

en: mstrImageEditText
sv: Redigera t&ext

en: mstrImageEditTitle
sv: Redigera &titel

en: mstrImageInsertFrames
sv: &Infoga bilder

en: mstrImageShiftAllElements
sv: &Flytta alla element

en: mstrLanguageBrazilianPortuguese
sv: Brasilliansk portogisiska

en: mstrLanguageChineseSimplified
sv: Förenklad kinesiska

en: mstrLanguageChineseTraditional
sv: Traditionell kinesiska

en: mstrLanguageDanish
sv: Danska

en: mstrLanguageEnglish
sv: Engelska

en: mstrLanguageFrench
sv: Franska

en: mstrLanguageGerman
sv: Tyska

en: mstrLanguageItalian
sv: Italienska

en: mstrLanguageJapanese
sv: Japanska

en: mstrLanguageRussian
sv: Ryska

en: mstrLanguageSerbian
sv: Serbiska

en: mstrLanguageSpanish
sv: Spanska

en: mstrLanguageSwedish
sv: Svenska

en: mstrProject
sv: &Projekt

en: mstrProjectApplyTemplate
sv: &Använd mall

en: mstrProjectChooseBackgroundImage
sv: Välj &bakgrundsbild

en: mstrProjectChooseGoto1Image
sv: Välj bild för Gå till knapp &1

en: mstrProjectChooseGoto2Image
sv: Välj bild för Gå till knapp &2

en: mstrProjectChooseNextButtonImage
sv: Välj bild för &Nästa knapp

en: mstrProjectChoosePreviousButtonImage
sv: Välj bild för &Föregående knapp

en: mstrProjectChooseTitleFont
sv: Välj titel &teckensnitt

en: mstrProjectEditPalette
sv: Redigera &palett

en: mstrProjectExportText
sv: Exportera text till fil

en: mstrProjectImportText
sv: Importera text från fil

en: mstrProjectInformation
sv: &Information

en: mstrProjectRender
sv: &Skapa presentation

en: mstrProjectResizeFrames
sv: S&torleksändra alla bilder

en: mstrProjectSettings
sv: &Egenskaper

en: mstrProjectViewRenderedOutput
sv: &Visa presentation

en: mstrRecentProjects
sv: &Senaste projekten

en: mstrTextAlign
sv: Textjustering

en: mstrTextAlignCenter
sv: &Centrera

en: mstrTextAlignJustify
sv: &Marginaljustera

en: mstrTextAlignLeft
sv: &Vänsterjustera

en: mstrTextAlignRight
sv: &Högerjutera

en: mstrThumbnail
sv: Miniatyrer

en: mstrTray
sv: Aktivitetsfält

en: mstrView
sv: &Visa

en: mstrViewCurrentFrame
sv: &Gå till bild..

en: mstrViewFirstFrame
sv: &Första bild

en: mstrViewLastFrame
sv: &Sista bild

en: mstrViewNextFrame
sv: &Nästa bild

en: mstrViewPreviousFrame
sv: &Föregående bild

en: mstrViewPropsbar
sv: &Egenskapsfält

en: mstrViewPropsbarAdvanced
sv: &Avancerat egeskapsfält

en: mstrViewPropsbarSimple
sv: &Enkelt egenskapsfält

en: mstrViewPropsbarToggle
sv: &Visa egenskapsfält

en: mstrViewStatusbar
sv: &Statusrad

en: mstrViewThumbnailsOnly
sv: &Endast miniatyrer

en: mstrViewToolbar
sv: &Verktygsrad

en: mstrWindow
sv: &Fönster

en: strAllFiles
sv: Alla filer

en: strAllFilesFilter
sv: Alla filer (*.*)|*.*

en: strAllSupportedFormats
sv: Alla understödda format

en: strBackgroundTooSmall
sv: Storleken på bakgrunden du väljer måste vara större än den faktiska bilden.
    
    Var vänlig ange ett större värde för bakgrundens dimensioner eller välj en större bildfil.

en: strBrowse
sv: &Bläddra

en: strCancel
sv: Avbryt

en: strCannotCreateFile
sv: Kan inte skapa utfil

en: strCannotCreateTempFile
sv: Kunde inte skapa temporär fil som krävs för denna funktion.

en: strCannotDeleteFile
sv: kan inte radera filen. Var vänlig kontrollera om filen är skrivskyddad.

en: strCannotDragAndDropBetweenInstances
sv: Drag och släpp mellan multipla instanser av Wink stöds inte.
    Var vänlig använd Klipp och klistra i Urklipp.

en: strCannotLoadFlashControlBar
sv: Kan inte öppna flash förloppsindikator

en: strCannotLoadFlashPreloader
sv: Kan inte öppna flash preloader

en: strCannotOpenInputFile
sv: Kan inte öppna fil.

en: strCannotRegisterHotkey
sv: Kan inte registera tangntsekvens. Var vänlig använd innehållsmenyn från aktivitetsfältets ikon för att spela in skärmbilder

en: strCannotSaveCaptureFrame
sv: Fel när inspelade bilder skulle sparas

en: strCantSetTimer
sv: Kan inte skapa timer för angiven upplösning

en: strCapConfAudioFilesFilter
sv: WAV filer (*.wav)|*.wav|All Files (*.*)|*.*

en: strCapturing
sv: Spelar in

en: strChooseImageFileToLoad
sv: Välj bildfil som skall öppnas...

en: strChooseImageFileToSave
sv: Välj bildfil som skall sparas...

en: strComputingPalette
sv: Beräknar palett...

en: strConfirmCaptureCancel
sv: Är du säker på att du vill avbryta inspelningen?
    Alla skärmbilder kommer att tas bort!

en: strConfirmDeleteCallout
sv: Är du säker på att du vill radera denna textbox?
    Detta kommer också att radera textbox filen!

en: strConfirmDeleteFlashControlBar
sv: Är du säker på att du vill radera detta kontrollfält?
    Detta kommer också att radera kontrollfältets fil!
    (Använda bilder kommer inte att raderas)

en: strConfirmDeleteFlashPreloader
sv: Är du säker på att du radera denna preloader?
    Detta kommer också att radera preloader filen!

en: strConfirmDeleteShape
sv: Är du säker på att du vill radera denna form?
    Detta kommer också att radera filen för formen!

en: strCorruptProject
sv: Kan inte öppna detta projekt för filen är felaktig.

en: strCropping
sv: Beskär...

en: strCurAppStarting
sv: Arbete i bakgrunden

en: strCurArrow
sv: Välj Normal

en: strCurCross
sv: Välj Precision

en: strCurHand
sv: Välj Länk

en: strCurHelp
sv: Välj Hjälp

en: strCurIBeam
sv: Välj Text

en: strCurNo
sv: Ej tillgänglig

en: strCurSizeAll
sv: Flytta

en: strCurSizeNESW
sv: Diagonalt val 2

en: strCurSizeNS
sv: Vertikal storleksändring

en: strCurSizeNWSE
sv: Diagonalt val 1

en: strCurSizeWE
sv: Horisontal storleksändring

en: strCurUpArrow
sv: Välj Alternativ

en: strCurWait
sv: Upptagen

en: strCurrentCursor
sv: Nuvarande markör

en: strCurve
sv: Kurva

en: strDelete
sv: Radera

en: strErrorInsertFrames
sv: Kan inte infoga bilder.

en: strErrorSavingProject
sv: Fel när projektet skulle sparas. Var vänlig kontrollera att det finns plats på disk och försök igen.

en: strExportingAsHtml
sv: Exporterar som Html...

en: strExportingAsPdf
sv: Exporterar som PDF...

en: strExportingAsPostScript
sv: Exporterar som PostScript...

en: strFinish
sv: &Avsluta

en: strFinishingCapture
sv: Avslutar inspelning...

en: strFlashPreloaderLoading
sv: Laddar

en: strFrameObjectListItemAudio
sv: Audio (%.2lf %s)

en: strFrameObjectListItemCursor
sv: Markör

en: strFrameObjectListItemFrame
sv: Bild

en: strFrameObjectListItemGotoFrameButton
sv: Knapp: (Bild %d)

en: strFrameObjectListItemGotoUrlButton
sv: Knapp: (%s)

en: strFrameObjectListItemImage
sv: Bild

en: strFrameObjectListItemNextButton
sv: Knapp: (Nästa bild)

en: strFrameObjectListItemPrevButton
sv: Knapp: (Föregående bild)

en: strFrameObjectListItemShape
sv: Fördefinierad figur

en: strFrameObjectListItemText
sv: Text (%s)

en: strFrames
sv: Bilder

en: strHtmlFilesFilter
sv: HTML filer (*.htm;*.html)|*.htm;*.html|Alla filer (*.*)|*.*

en: strImportTextNumFramesDontMatch
sv: Antalet bilder i textfilen matchar inte nuvarande projekt. Var vänlig kontrollera.

en: strImportTextSyntaxError
sv: Fel i textfil, rad %d.

en: strInitializingThumbnails
sv: Initierar miniatyrer...

en: strInvalidCropRect
sv: Angiven rektangel för beskärning är utanför nuvarande området. Var vänlig ange en rektangel mindre än bildens storlek.

en: strInvalidProject
sv: Inte ett giltigt Winkprojekt

en: strLegacyItems
sv: < Legacy Items >

en: strLoadFile
sv: Öppna fil...

en: strLoadProjectTemplatePrompt
sv: Välj mall som skall öppnas...

en: strLoadingCompressedProject
sv: Öppnar komprimerat projekt...

en: strModify
sv: &Modifiera

en: strMultipleCallouts
sv: <Multipla textboxar>

en: strMultipleFonts
sv: <Multipla teckensnitt>

en: strNameForNewCalloutPrompt
sv: Ange ett nytt namn för den nya textboxen
    (använd '.' mellan orden för att definiera en mapp)

en: strNameForNewCursorPrompt
sv: Ange ett namn för den nya markören

en: strNameForNewFlashControlBarPrompt
sv: Ange ett namn för det nya kontrollfältet

en: strNameForNewFlashPreloaderPrompt
sv: Ange ett namn för den nya preloadern

en: strNeedOutputFileName
sv: Var vänlig ange filnamn för detta projekt och försök igen.

en: strNeedToCreatePalette
sv: Före presentationen skapas för första gången måste en palett väljas för presentatioen. Detta kan utföras genom att välja "Projekt > Redigera palett".

en: strNo
sv: Nej

en: strNoHtmlViewerConfigured
sv: Var vänlig ange sökväg till HTML bläddraren

en: strNoOutputFileRenderPrompt
sv: Detta projekt har ingen presentationsfil. Vill du skapa en nu?

en: strOk
sv: OK

en: strOpenAnotherDocumentInstancePrompt
sv: Denna fil är redan öppen i Wink. Vill du öppna den igen i ett annat fönster?

en: strOpenUserguideYourself1
sv: Manualen finns i

en: strOpenUserguideYourself2
sv: Var vänlig öppna den i ditt PDF program.

en: strPaletteFilesFilter
sv: Palett filer (*.pal)|*.pal|Alla Filer (*.*)|*.*

en: strPdfFilesFilter
sv: PDF filer (*.pdf)|*.pdf|Alla filer (*.*)|*.*

en: strPixels
sv: pixlar

en: strPolygon
sv: Polygon

en: strPolyline
sv: Polylinje

en: strPostScriptFilesFilter
sv: PostScript filer (*.ps)|*.txt|All Files (*.*)|*.*

en: strPreview
sv: Förhandsvisa

en: strProjectCorruptFromFrame
sv: Detta projekt är korrupt och Wink kunde endast öppna %d bilder.
    
    Var vänlig kopiera dessa bilder till ett nytt projekt och fortsätt arbeta.

en: strProjectExportTextTitle
sv: Välj namn på textfilen...

en: strProjectImportTextTitle
sv: Välj namn på textfilen...

en: strPromptActionCannotBeUndone
sv: Detta kan inte ångras. Vill du fortsätta?
    (Var vänlig spara din data innan du fortsätter.)

en: strPromptAudioSamplingRateDifferent
sv: Varning: Kvaliteten på importerad audio är bäst när samplingshastgiheten för audiofilen matchar programmets interna värde (11025 Hz). Om möjligt, var vänlig och konvertera audiofilens samplingshastighet så att den matchar detta värde innan filen importeras.

en: strPropsBarCommonProps
sv: Egenskaper gemensamma för alla bilder

en: strPropsBarMultipleFramesTitle
sv: Egenskaper för multipla bilder

en: strPropsBarSingleFrameTitle
sv: Egenskaper för bild %d

en: strPropsBarText1
sv: Titel

en: strPropsBarText10
sv: Textbox

en: strPropsBarText11
sv: Textbox:

en: strPropsBarText12
sv: Teckensnitt:

en: strPropsBarText14
sv: Bakgrund

en: strPropsBarText16
sv: Bildtitlar

en: strPropsBarText18
sv: Egenskaper:

en: strPropsBarText19
sv: <ingen>

en: strPropsBarText2
sv: Visa denna bild i

en: strPropsBarText21
sv: % fyllnad

en: strPropsBarText22
sv: Färger:

en: strPropsBarText23
sv: Lager:

en: strPropsBarText3
sv: msek

en: strPropsBarText4
sv: Position:

en: strPropsBarText5
sv: Markör

en: strPropsBarText6
sv: Nästa knapp

en: strPropsBarText7
sv: Föregående knapp

en: strPropsBarText8
sv: Gå till knapp 1

en: strPropsBarText9
sv: Gå till knapp 2

en: strRedo
sv: Gör om

en: strRemoveBackgroundPrompt
sv: Detta kommer att ta bort bakgrundbilden. Om du vill använda bakgrunden senare måste du välja bakgrunden igen. Fortsätta?

en: strRendering
sv: Skapar...

en: strResizingFrames
sv: Storleksändrar...

en: strRestartToApplyChanges
sv: Var vänlig starta om programmet för att använda de nya inställningarna.

en: strSaveAs
sv: Spara som...

en: strSaveFile
sv: Spara Fil...

en: strSaveProjectTemplatePrompt
sv: Spara projektmall som...

en: strSavingCompressedProject
sv: Sparar komprimerat projekt...

en: strSeconds
sv: sek.

en: strStockCursorName1
sv: Pil

en: strStockCursorName10
sv: Penna

en: strStockCursorName11
sv: Peka vänster

en: strStockCursorName12
sv: Peka höger

en: strStockCursorName13
sv: Frågepil

en: strStockCursorName14
sv: Storlek NÖSV

en: strStockCursorName15
sv: Storlek NS

en: strStockCursorName16
sv: Storlek NVSÖ

en: strStockCursorName17
sv: Storlek VÖ

en: strStockCursorName18
sv: Mäter

en: strStockCursorName19
sv: Vänta

en: strStockCursorName2
sv: Högerpil

en: strStockCursorName20
sv: Titta

en: strStockCursorName21
sv: Pil vänta

en: strStockCursorName3
sv: Korsnål

en: strStockCursorName4
sv: Kors

en: strStockCursorName5
sv: Hand

en: strStockCursorName6
sv: I-Beam

en: strStockCursorName7
sv: Förstoring

en: strStockCursorName8
sv: Ingen angivelse

en: strStockCursorName9
sv: Målarpensel

en: strTextField
sv: Textfält

en: strTextFilesFilter
sv: Text filer (*.txt)|*.txt|All Files (*.*)|*.*

en: strUnableToLoadFile
sv: Kan inte öppna fil.

en: strUnableToSaveFile
sv: Kan inte spara fil.

en: strUndo
sv: Ångra

en: strUnknownFileFormat
sv: Okänt filformat.

en: strVerifyChangeNumPaletteEntries
sv: Vill du ändra paletten till %d färger?

en: strWinkCapture
sv: Wink inspelning

en: strWinkProjects
sv: Wink projekt

en: strWinkTemplateFileExt
sv: wtp

en: strWinkTemplateFilter
sv: Wink mallar (*.wtp)|*.wtp|Alla filer (*.*)|*.*

en: strYes
sv: Ja

en: strYourTextWillComeHere
sv: Din text kommer att visas här...

en: strYourTitleWillComeHere
sv: Titeln för denna bild kommer att visas här...

en: tstrAddAudio
sv: Lägg till Audio

en: tstrAddGotoFrameButton
sv: Läggt till Gå till bild knapp

en: tstrAddGotoUrlButton
sv: Lägg till Gå till URL knapp

en: tstrAddImage
sv: Lägg till bild

en: tstrAddNextButton
sv: Lägg till nästa knapp

en: tstrAddPrevButton
sv: Lägg till Föregående knapp

en: tstrAddShape
sv: Lägg till fördefinierad figur

en: tstrAddTextbox
sv: Lägg till textbox

en: tstrChoose
sv: Välj

en: tstrChooseFont
sv: Välj teckensnitt

en: tstrChooseGotoButtonFrame
sv: Välj mål

en: tstrChooseGotoButtonUrl
sv: Välj URL

en: tstrChooseImage
sv: Välj bild

en: tstrChooseTextAlign
sv: välj textjustering

en: tstrEDCCurve
sv: Kurva (C)

en: tstrEDCEllipse
sv: Ellips (L)

en: tstrEDCPolyline
sv: Polylinje (P)

en: tstrEDCRectangle
sv: Rektangel (R)

en: tstrEditCopy
sv: Kopiera

en: tstrEditCut
sv: Klipp ut

en: tstrEditDelete
sv: Radera

en: tstrEditPaste
sv: Klistra in

en: tstrEditShape
sv: Redigera form (E)

en: tstrFileNew
sv: Nytt projekt

en: tstrFileOpen
sv: Öppna projekt

en: tstrFilePreferences
sv: Inställningar

en: tstrFileSave
sv: Spara projekt

en: tstrFlip
sv: Vänd

en: tstrHelpAbout
sv: Om Wink...

en: tstrImageChooseCallout
sv: Välj textbox

en: tstrImageEditCalloutText
sv: Redigera textboxens text

en: tstrMirror
sv: Spegla

en: tstrMoveObjectDown
sv: Flytta ned objekt

en: tstrMoveObjectUp
sv: Flytta upp objekt

en: tstrPlay
sv: Spela upp

en: tstrPlaybackControls
sv: Justera inställningar för uppspelning

en: tstrProjectChooseBackgroundImage
sv: Välj bakgrundsbild

en: tstrProjectChooseGoto1Image
sv: Välj bild för Gå till knapp 1

en: tstrProjectChooseGoto2Image
sv: Välj bild för Gå till knapp 2

en: tstrProjectChooseNextButtonImage
sv: Välj bild för Nästa knapp

en: tstrProjectChoosePrevButtonImage
sv: välj bild för Föregående knapp

en: tstrProjectEditPalette
sv: Redigera palett

en: tstrProjectRender
sv: Skapa presentation

en: tstrProjectSettings
sv: Projektets egenskaper

en: tstrProjectViewRenderedOutput
sv: Visa presentation

en: tstrRecord
sv: Spela in

en: tstrRecordControls
sv: Justera inställningar för inspelning

en: tstrRemoveFrameAudio
sv: Ingen audio för denna bild

en: tstrResetSize
sv: Återställ till original storlek

en: tstrRotateLeft90
sv: Rotatera vänster

en: tstrRotateRight90
sv: Rotatera höger

en: tstrStop
sv: Stopp

en: tstrTransformShape
sv: Transformera form (T)

en: tstrViewCurrentFrame
sv: Nuvarande bild (Ctrl+J)

en: tstrViewFirstFrame
sv: Första bild

en: tstrViewLastFrame
sv: Sista bild

en: tstrViewNextFrame
sv: Nästa bild

en: tstrViewPreviousFrame
sv: Föregående bild

en: tstrZoomIn
sv: Zooma in

en: tstrZoomOut
sv: Zooma ut
